Cevap

- Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I ve II
- Yabancı Dil (İngilizce) I ve II
- Türk Dili I ve II

 

Cevap

Yükseköğretim kurumlarında uzaktan öğretime ilişkin usul ve esaslar’ın 6. maddesinin (c) fıkrasına göre örgün öğretim ile verilen derslerin %30’u uzaktan öğretim ile verilebilmektedir. Ayrıca Iğdır Üniversitesi 08.06.2018 tarih ve 2018.16.101 nolu senato kararı ile Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I ve II, Yabancı Dil (İngilizce) I ve II ve Türk Dili I ve II derslerinin uzaktan eğitim ile yürütülmesine karar verilmiştir.

Öte yandan, ilgili derslerin uzaktan eğitim yolu ile verilmesi aşağıdaki avantajları beraberinde getirmektedir.

- Bilgi ve iletişim teknolojileri kullanım deneyimlerinin artması,
- Öğrencilere zaman ve mekân esnekliği sağlanması,
- Eğitimde, ölçme ve değerlendirmelerde standardizasyon sağlanması,
- Kaynakların (derslikler vb.) verimli kullanılması,

Cevap

1. Ders notu, ödev, videolar ve diğer etkinliklere öğretim yönetim sistemi (ÖYS) üzerinden erişebilirsiniz.
2. Ders öğretim elemanlarıyla canlı ders Saatlerinde internet üzerinden yazılı/görüntülü görüşebilirsiniz.
3. Sınavlar (vize, final ve bütünleme) merkezi olarak yüz yüze gerçekleştirilecektir.

 

 

Cevap

Öğrencilerimiz Iğdır Üniversitesi Öğretim Yönetim Sistemi’ne (ÖYS) http://lms.igdir.edu.tr/ adresi üzerinden erişebileceklerdir.

 

Kullanıcı Adı: Öğrenci Numarası (Başında O olmadan)

Kullanıcı Şifresi: TC Kimlik Numarası

Cevap

Ders eğitmeniniz ile http://lms.igdir.edu.tr/ adresinden iletişim araçları sekmesini kullanarak "mesaj" ile iletişime geçebilirsiniz.

Cevap

Canlı derslere katılım zorunluluğu yoktur. Ancak öğrenci sistem üzerinden verilen tüm ödev ve etkinlikleri tamamlamakla yükümlüdür.

Cevap

Şifrenizi hatırlayamıyorsanız https://lms.igdir.edu.tr sayfasından “Şifrenizi mi unuttunuz?” özelliğini kullanabilirsiniz.

Uyarı: Şifre sıfırlama yapabilmek için aktif bir e-posta adresinizin sistemde kayıtlı olması gerekmektedir. E-postanız kayıtlı değil ise uzmer@igdir.edu.tr adresine mail atarak şifre sıfırlama talebinde bulunabilirsiniz.

Cevap

ÖYS’ ye giriş yaptıktan sonra; ilgili ders için sisteme yüklenmiş olan haftalık ders materyallerine ve etkinliklere ulaşabilirsiniz.

Cevap

Canlı ders saatleri bağlı bulunduğunuz Fakülte/Yüksekokulların ders programlarında belirledikleri ortak derslerin gün ve saatinde yapılacaktır. Bu programa UZMER web sayfası üzerinden erişebilirsiniz.

Cevap

Akıllı telefonlarınızdan canlı derslere katılmak veya derslerin video kayıtlarını izlemek için mobil cihazınızın tarayıcısını (Chrome, Safari vb.) kullanabilirsiniz.

Cevap

- Öğrenciler sınav tarihlerini ve sınava girilecek salonları kayıtlı oldukları fakülte/yüksekokullardan veya uzmer web sayfasından öğrenecektir.
- Sınav uygulamaları ilgili fakülte/yüksekokul dersliklerinde, yüz yüze gözetimli şekilde gerçekleştirilecektir.
- Sınavlarda çoktan seçmeli sorular sorulacak ve sonuçlar optik form aracılığıyla değerlendirilecektir.
- Merkezi sınav sonuçları OBS (öğrenci bilgi sistemi) den ilan edilecektir.

 

 

Cevap

- Sınavın online yapılması durumunda; sınav sonuçlarına itirazlarınızı dersin öğretim elemanına yapılacaktır.
- Merkezi yüz yüze yapılan sınavlara yönelik itirazlar UZMER e dilekçe yoluyla yapılır. İtiraz edilen sınavın optik formu tekrar incelenerek inceleme sonucu öğrencinin kayıtlı olduğu birime resmi yazıyla bildirilecektir.

 

Cevap

Mazeret dilekçenizi ve mazeretinizi kanıtlayan belgeyi kayıtlı bulunduğunuz fakülte/yüksekokula bildirmeniz gerekmektedir. Sadece vize ve bütünleme sınavları için mazeret dilekçesi verilebilmektedir.